logo

انتخاب محل سایدبار

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
hello@youremail.com
+1234567890

رویکرد صنعت برق یزد ایجاد نیروگاه‌های خانگی خورشیدی است

رویکرد صنعت برق یزد ایجاد نیروگاه‌های خانگی خورشیدی است

محمدرضا صحتی مدیرعامل شرکت توزیع برق استان یزد  با بیان اینکه استان یزد از ظرفیت بسیار بالایی در زمینهٔ انرژی‌های تجدید پذیر به‌ویژه انرژی خورشیدی برخوردار است اظهار داشت: بر اساس آمار‌های مطرح شده در کنفرانس جهانی انرژی ۶ نقطه در جهان برای تولید انرژی خورشیدی مناسب‌اند که دو نقطه آن از آن در استان یزد قرارداد و تحقیقات ۲۵ ساله اخیر نشان داده یزد از برترین پتانسیل تولید انرژی خورشیدی برخوردار است.

صحتی با تأکید براین نکته که باید برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی به سمت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برویم بیان کرد: حقیقت امر این است که تنها بودجه‌ای که در اختیار ما برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر قرارداد عوارض برق است که آن‌هم به ازای هر کیلووات ۵۰ ریال است که از مشترکان دریافت می‌کنیم.

وی افزود: البته این مبلغ جهت توسعه انرژی خورشیدی و برق روستایی بوده که با در نظر گرفتن این مهم می‌توان گفت: سهم توسعه انرژی خورشیدی از این بودجه تقریباً ۵۰ درصد است و با روند رشدی که توسعه این انرژی در کشور دارد این مبلغ در آینده پاسخگو نخواهد بود و به همین دلیل باید به سمت جذب سرمایه‌گذار در این زمینه حرکت کنیم.

صحتی با بیان اینکه ۱۹ متقاضی نیروگاه خورشیدی در استان در مراحل اخذ زمین یا تائید فرمانداری قرار دارند خاطرنشان کرد: احداث نیروگاه‌های خورشیدی زمانی مفید خواهند بود که احداث آن‌ها در محل‌هایی باشد که منجر به کاهش تلفات شبکه شود بنابراین صرفاً به دنبال افزایش تعداد نیروگاه‌ها نبوده بلکه به دنبال احداث نیروگاه بر اساس نیاز خود هستیم.

وی افزود: رویکرد ما احداث نیروگاه‌های کوچک و متوسط به ویژه نیروگاه‌های خانگی است چراکه هم درزمینهٔ کاهش تلفات برق مؤثر بوده و هم از صرفه اقتصادی برای تولیدکننده برخوردار هستند بنابراین افرادی که متمایل به سرمایه‌گذاری در بخش خانگی هستند می‌توانند از طریق وب‌سایت شرکت توزیع برق استان ثبت‌نام کرده و پس از عقد قرارداد در این زمینه فعالیت کنند البته مشروط به اینکه مالکیت ملک و کنتور برق را داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق استان با اشاره به این مطلب که تاکنون ۲۵۰ قرارداد برای احداث نیروگاه‌های خانگی منعقدشده و ۴۰ نیروگاه تجدید پذیر نیز به شبکه متصل هستند اظهار داشت: نرخ خرید تضمینی برق نیروگاه‌های خورشیدی در سال جاری در نیروگاه‌های زیر ۲۰ کیلووات به ازای هر کیلووات ۸۰۰ تومان، بین ۲۰ تا ۱۰۰ کیلووات ۷۰۰ تومان و بین ۱۰۰ تا ۲۰ مگاوات ۴۹۰ تومان در نظر گرفته‌شده است.

صحتی عمده چالش برق استان را زیادی نور خورشید دانست و گفت: اولویت مشترک مصرف آب و برق در استان از نظر تنوع مصرف، خنک کاری است.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد از برق مصرفی در کشور صرف خنک کاری می‌شود ادامه داد: میزان بار سرمایشی بر شبکه ۲۰ هزار مگاوات است که برای کنترل این میزان بار دو راه‌حل وجود دارد اول مدیریت عرضه و تقاضا و دوم مدیریت مصرف که در این زمینه در کنار تأکید بر ضرورت اجرای آیین‌نامه‌ی صرفه‌جویی مصرف انرژی در ساختمان‌ها توسط شهرداری، نظام‌مهندسی ساختمان و مجموعه راه و شهرسازی از مردم عزیز نیز می‌خواهیم رعایت مصرف را به‌ویژه در این ایام داشته باشند.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

دیدگاه
نام
ایمیل
وبسایت