logo

انتخاب محل سایدبار

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
hello@youremail.com
+1234567890

باتری خورشیدی

 

باتری های خورشیدی به این منظور وارد سیستم های خورشیدی شدند که ما را قادر سازند از انرژی تولید شده در یک روز آفتابی، بتوانیم در شب و یا روزهای ابری استفاده کنیم؛ لذا انتخاب باتری اهمیت فراوانی دارد و اگر باتری ها مهندسی نشده و بدون اطلاع به سیستم اضافه شوند چه بسا که یا انرژی تلف شود و یا به خاطر عدم اطلاعات دقیق، ظرفیت باتری از ظرفیت کل سیستم بیشتر باشد که در این حالت شما هزینه ای اضافی نموده اید که هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. نوع و مدلباتری در سیستم خورشیدی شما بسیار اهمیت دارد، اما این تنها دلیل برای افزایش طول عمر باتری هایتان نیست؛ سیستم شما باید به گونه ای طراحی شود که عمر باتری ها را افزایش دهد و باید پایین ترین سطح دشارژ را داشته باشند و پس از آن به سرعت شارژ شوند که این نکته به نوع طراحی سیستم و همچنین تعداد باتری های موجود در سیستم بستگی دارد. با این ترفند شما می توانید عمر باتری های سیستم خورشیدیتان را افزایش دهید و به عمر نامی هر باتری برسانید. لذا برای انتخاب باتری برای سیستم های خورشیدی مستقل از شبکه حتما باید اطلاعات داشته باشید. شما همچنین می توانید اطلاعات فنی باتری های موجود را مطالعه نمایید سپس با کارشناسان ما مشورت نمایید تا شما را یاری دهند.

بعد از پنل خورشیدی مهم ترین قسمت یک سیستم برق خورشیدی ، باتری پنل خورشیدی است که انرژی تولید شده توسط پنل ها در آن ذخیره می شوند تا در ساعاتی مانند شب که نور خورشید به سطح پنل ها برخورد نمی کند ، سیستم توانایی تامین انرژی الکتریکی مصرفی را بر عهده داشته باشد . به طور معمول ظرفیت باتری ها بر حسب آمپر در ساعت ( Ah ) مشخص می شود که بیانگر میزان ظرفیت جریان دهی یک باتری در طول یک ساعت می باشد به این معنی که اگر از یک باتری ۱۰ آمپر در ساعت ، جریان ۱۰ آمپر دریافت نماییم ، پس از گذشت یک ساعت ، شارژ باتری تمام می شود . بر طبق همین اصل با کشیدن جریان ۵ آمپر از یک باتری ۱۰ آمپر در ساعت ، باتری می تواند تا دو ساعت جریان دهی نماید .

حداکثر ظرفیت باتری های موجود در بازار به ۱۵۰ یا حتی در برخی موارد به ۲۰۰ آمپر در ساعت نیز می رسد و با توجه به کاربرد مورد نظر تعدادی از آن ها به منظور افزایش ظرفیت جریان دهی با یکدیگر موازی می شوند . برای مثال در یک سیستم برق خورشیدی ممکن است نیاز به ظرفیتی معادل ۵۰۰ آمپر در ساعت باشد که در این صورت از ۵ یا ۶ باتری ۱۰۰ آمپر در ساعت استفاده می شود که به صورت موازی با یکدیگر قرار می گیریند .

منظور از موازی کردن باتری ها ، اتصال تمامی قطب های مثبت و همچنین تمامی قطب های منفی به یکدیگر می باشد که در این فرایند باید به نکاتی مهمی نیز توجه نمود . یک اینکه ظرفیت جریان دهی و ولتاژ باتری های انتخابی با یکدیگر برابر باشند و دوم این که برند ، سال و سری ساخت باتری ها با یکدیگر یکی باشند . با رعایت دو نکته گفته شده ، مشکلی برای باتری های موازی پیش نمی آید و در صورت عدم رعایت آن ها ممکن است آسیب های جدی به آن ها وارد گردد .

باتری ها علاوه بر مشخصات الکتریکی داری مشخصات فیزیکی و شیمیایی می باشند که باعث به وجود آمدن محدودیت هایی می شود و نمی توان از هر نوع باتری در هر کاربردی استفاده نمود . برای مثال باتری مورد استفاده در سیستم برق اتومبیل از نوع لید اسید ( Lead Acid ) بوده و توانایی تامین جریان لحظه ای بالا را برای راه اندازی موتور استارت اتومبیل که یک موتور DC با جریانی بیش از ۱۰۰ آمپر می باشد را دارا می باشد . این باتری ها از الکترولیت مایع تشکیل شده اند و در صورت ساکن بودن دچار مشکلاتی می گردند . برای همین نمی توان از آن ها در سیستم برق خورشیدی استفاده نمود .